Weingut Geierslay

26
sobota
Styczeń 2019
Autor: Agnieszka Latek-Miller
slide004-cd1f25d9aaeb9159d7f47797e6ab4d14

Styczność z winami od Weingut Geierslay mieliśmy już kilka lat temu. Pewne było, że kiedy zdecydujemy się na import win znad Mozeli, to w pierwszej kolejności zastukamy do tamtych drzwi.

Weingut Geierslay to winnica rodzinna, mała, dokładnie 13-hektarowa, którą obecnie zajmuje się małżeństwo Rudolf i Brigitte Kilburg oraz ich dzieci: Sabine, Stefan i Max. Posiadłość należy do rodziny od połowy XV wieku. Przodek rodziny Johann von Kilburg w 1465 roku przejął ziemie, za zgodą arcybiskupa Trewiru Johanna II, po swoim krewniaku. Od tamtej pory posiadłość jest w rękach rodziny Kilburg, jednej z najstarszych rodzin winiarskich w regionie. Obecnie produkcją wina w Weingut Geierslay zajmuje się już 19. pokolenie. 

Dom i winiarnia znajdują się w miejscowości Wintrich (an der Mosel), przy ulicy Moselweinstraße 1 (dosł. ulica wina mozelskiego), która biegnie wzdłuż brzegu Mozeli. Sam dom był niegdyś klasztorem i należał do przesławnego opactwa Himmerod. Przypomnijmy, że było to opactwo cystersów założone na początku XII w. przez samego św. Bernarda z Clairvaux, które funkcjonowało niemal 900 lat. Niespełna dwa lata temu zapasła decyzja o zamknięciu opactwa z powodu dużych kosztów utrzymania i bardzo małej liczby mnichów. Budynki przeszły w ręce diecezji Trewiru.

geier1920, jetzt
Geierslay w 1920 i dziś

Winnice rodziny Kilburg mieszczą się nad rzeką, najlepsze lokacje obejmują zbocza doliny Mozeli – przepiękne widoki na winnice i z nich to charakterystyczna cecha tego regionu. Najlepsze lokalizacje należące do Kilburgów to Wintricher Ohligsberg, Großer Herrgott i Geierslay, Piesporter Goldtröpfchen – leżą dookoła winiarni albo w niewielkim od niej oddaleniu. W nich wszystkich rośnie Riesling – wyłącznie na glebach łupkowych. Burgundy i inne odmiany czerwone, które potrzebują cięższych gleb z udziałem glin i iłów rosną niżej w winnicach Geierslay i Großer Herrgott, a już najmniej wymagające odmiany typu Kerner czy Muller- Thurgau uprawiane są w tej ostatniej winnicy na najbardziej płaskich fragmentach pola. 

Firma produkuje najróżniejsze rodzaje Rieslinga – od zupełnie prostych, codziennych win przez późno zbierane (Spätlese) w wersjach wytrawnych i słodkich, aż po wina ze starych krzewów (Alte Reben) czy ściśle wybranych lokacji. Oprócz tego powstają tu wina z typowych odmian białych charakterystycznych dla regionu – Grauburgunder (Pinot Gris), Weissburgunder (Pinot Blanc), Kerner, Muller-Thurgau, Auxerrois (bardzo ciekawe wino), Gewürztraminer i Chardonnay. Jeśli chodzi o odmiany czerwone to dominują Spätburgunder (Pinot Noir) i Dornfelder oraz Merlot. Samym winom poświęcimy na pewno kolejne notatki – wiele z nich zasługuje na szczególną uwagę.

Panorama+Lagen
Panorama obejmująca najważniejsze winnice Kilburgów na zboczach Doliny Mozeli. Dom widać w głębi z lewej

Jak większość firm winiarskich ulokowanych w tak uroczych zakątkach jak Dolina Mozeli, także Weingut Geierslay oferuje noclegi, degustacje i zwiedzanie winnic. Bardzo warto, kiedy się jest w okolicy, choćby zajrzeć do winiarni z pięknym tarasem tuz nad rzeką. Dla turystów Kilburgowie mają jeszcze do zaoferowania przejażdżkę łodzią Jenny, która czeka przy molo należącym do posiadłości. W trzeci weekend września jest jeszcze Hoffest – wesoła impreza winiarska.

Najważniejsze jednak, że Weingut Geierslay to firma, która produkuje wina tak przyjemne, tak ciekawe i dobrej jakości, że cała reszta historycznych ciekawostek i atrakcji agroturystycznych to tylko i wyłącznie dodatek do win. Ale o nich już osobno. 

596_pdf_foto1
Rodzina Kilburg w komplecie: Stefan, Brigitte, Max, Sabine i Rudolf
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>